Letos jsem zvolila mikulášské pečivo vykrajované a kynuté.
Pokračovat ve čtení „Männele – mikulášské pečivo II“Cecilky II
Poprvé jsem je pekla před 2 lety ze slánku a proč Cecilky, co to je slánek, najdete zde .
Tmavé špičky
Moc ráda přidávám do některých druhů pečiva práškový neaktivní slad nebo melasu. Tmavší druhy (rozuměj v receptuře převážné použití pšeničné mouky typu T1000 a více) získají nejen krásnou barvu, ale další velmi zajímavou chuť. Tato zmíněná mouka má i hrubší strukturu, váže tedy i více vody a je taženější.
Pokračovat ve čtení „Tmavé špičky“Laskavá srdce
Peču z tohoto drožďového těsta to slané, co právě potřebuji nebo chci – například k zeleninovým salátům, hustým polévkám. A někdy taky zajímavé tvary pro různé příležitosti.
Pokračovat ve čtení „Laskavá srdce“Máslové večky
Máslové žemličky od teta Anny milujeme a proč ne máslové večky se slánkem? Recept jsem dosti obměnila, vynechala žloutek, změnila i tvar. Jsou křupavé, výborné!
Pokračovat ve čtení „Máslové večky“Olivové štangle
Tyto olivové štangličky jsou chuťově skvělé. Biga odvede dobou práci. Receptem bez bigy mě inspiroval Paul Hollywood z britského televizního pořadu The Great British Bake Off.
Pokračovat ve čtení „Olivové štangle“Weggli
Typický znak švýcarských žemlí weggli – jsou uprostřed skoro přepůlené. Častěji se podávají bílé, bez celozrnné mouky a pouze potřené vejcem.
Pokračovat ve čtení „Weggli“Makovky de luxe
Další varianta známých makovek… U těchto jsem použila máslo a malé množství zakysané smetany. Jsou vláčnější a déle měkké. Zakysané výrobky (pokud mám po ruce), přidávám velmi často. Třeba jen lžíci jogurtu do staré receptury nebo pár lžic podmáslí.
Pokračovat ve čtení „Makovky de luxe“Vícezrnné burgerové bulky
Tohle pečivo máme moc rádi nejen plněné masem, ale i sladké. Tedy já. Mužská část raději maso nebo pomazánku.
Pokračovat ve čtení „Vícezrnné burgerové bulky“Kynutá velikonoční hlavička
Velikonoční hlavičku (nádivku) dělám celé roky pořád stejně – bez kypřidel, se sněhem.
Kdysi přinesla kolegyně ochutnat na pracoviště kynutou. Ani jsme to nepoznali a chutnala nám. Zapsala jsem si ji do sešitu a jednou vyzkoušela. Zapomněla na ni, jak to bývá… Dlouhé roky. 10-15 let?
Pokračovat ve čtení „Kynutá velikonoční hlavička“