Křest knihy vůně domácího pečení

3. 5. 2022 proběhl v Praze po dotisku odložený křest mé knihy Vůně domácího pečení. Nebudu se dlouze rozepisovat jaké to bylo, není třeba velkých slov – jiskřivá a veselá atmosféra sálá z každé tváře na fotografii. Byli jste nejbáječnější rodina, kmotři, přátelé a hosté, jaké jsem si jen mohla vysnít.

Děkuju kmotrům Lidmile Kábrtové, Julianě Maškrtnici, Aleši Heinzovi za křest jak se patří – mouku vyčesávám ještě dnes.
Bohužel kmotra Daniela Hainz nemohla ze zdravotních důvodů přijít. Tak možná někdy příště…

Julince děkuju navíc za báječné koláče i občerstvení, a naprosto bravurní moderaci. Alešovi a Zuzce Sedláčkové Roštlapilové za krásnou zástěru s věnovacím dopisem – moc jste mě potěšili. ❤❤

Rodině a mnoha lidem za nádherné květiny a jiné milé dárky.
Dostala jsem i dort, který je tak moc dobrý a lehounký jako obláček, že jsem i kousíček ochutnala. A dorty teď fakt vůbec nejím! Naprosto delikátní vrcholná pekařina v provedení i chutích.
Mockrát děkuju Máje Remešové.❤

Děkuju mému vydavateli Albatrosmedia, že na křest myslel více než já a dodatečně ho i uspořádal, včetně dodání knih.

Za pohoštění děkuju i “místu činu” – VinCaffé.

Děkuju zkrátka všem zúčastněným – už dlouho mi nebylo tak dobře jako ve vaší báječné, srdečné a vřelé společnosti.

Děkuju mockrát. ❤

Fotodokumentace

S kamarádkou, kmotrou a moderátorkou křtu Julianou Maškrtnicí. V vpovzdálí maminka budoucí snachy..
S přáteli.
Syn Matěj a budoucí snacha Olinka.
Všichni fotí a já mám radost, když se zpětně dívám.
Upravit autorce darovanou krásnou zástěru a můžeme začít.
A začali jsme…
Julinka je skvělá moderátorka a navíc velmi vtipná.
Tak pěkně a veselo nám bylo.
Už ani nevím, co mě tak rozesmálo.
Kmotři Lidmila Kábrtová, Aleš Heinz i Julinka pokřtili knihu moukou dostatečně!
Poctivě opravdu všichni.
Všechno nejlepší, milá Vůně domácího pečení!
Na zdraví autorce i kmotrům.
Co je víc, než rodina?
Můj milý muž s krásnou kyticí, také neúnavný pomocník. ❤
Syn Matěj s kytičkou.
Maminka a syn, také velký pomocník. ❤
Syn Matěj, vnučka Dášenka a maminka budoucí snachy. ❤
Milá budoucí snacha Olinka. ❤
A ještě jednou s Irinou.
S báječnými ženami Ivankou Picálkovou a Danuškou Irinkovou. ❤
S Lucií Gröningovou, vynikající pekařkou. ❤
S pekařkou, se kterou jsme se neznaly.
Prostě s holkama…
Fotíme vzpomínky…
S naprosto skvělou cukrářkou a pekařkou Májou Remešovou. ❤
S nejlepší paní poštmistrovou na světě Míšou Kotlíkovou. ❤
S přítelkyněmi v družném hovoru.
Konečně jsme se potkaly s Táňou. Celé roky se na to těším. Jedna aby napsala knížku, aby se to stalo… ❤
❤❤❤
Jako bychom se znaly tisíce let – s Lucií Danicou, Táňou Petříčkovou a Míšou Kotlíkovou. ❤
Tentokrát pekla koláče Julinka. ❤❤
Neznám tak moc dobrých pekařů jako jsou mí dobří přátelé Zuzana Sedláčková Roštlapilová a Aleš Heinz.
❤❤❤
Aleš a já, jinak i můj dobrý učitel. ❤
Krásné to bylo!
Další vzpomínky…
Mnoho lidí jsem viděla poprvé, i redaktory vydavatele. Všichni byli báječní.
A mnozí se viděli rovněž poprvé.
S Petrou Strouhal, usměvavou pekařkou. ❤
Zase s holkama…
Moc pěkné je prostředí ve VinCaffé.
Kytička od milé přítelkyně.
Krásné květiny od rodiny, vydavatele Albatrosmedia a přátel.

Děkuju!
Vaše Lida ❤

Třibřichy – kurzy pečení chleba a kynutého sladkého pečiva

Tak se tak neustále někam dál propékám a mám z toho fakt neuvěřitelnou radost. A zároveň poznávám nové lidi.

Tomáše Kroulíka a Aleše Heinze jsem poznala na Pecnu – občas utrousili nějakou poznámku, zároveň velmi vtipnou. A to já miluju – určitou nadsázku. „Pan kečup“ (Aleš) mi utkvěl v hlavě.

Pokračovat ve čtení „Třibřichy – kurzy pečení chleba a kynutého sladkého pečiva“

Putování za čtenáři a pekaři

S knihou Upečeno s láskou prožívám zajímavý a krásný kus života.

Když jsem psala texty, myslela jsem na vás neznámé lidi, kteří se budete chtít naučit péci chleba nebo obohatit svoje pekařské znalosti a dovednosti. Snažila jsem se psát tak, abyste všichni porozuměli a cítili i velikou radost a lásku, kterou mi tato činnost přináší a může přinést i vám.
A příběhy mých receptů aby vyloudily na vašich tvářích úsměv.

Pokračovat ve čtení „Putování za čtenáři a pekaři“

Pečení v domácí peci – z kroniky v Mokré

S laskavým svolením nynější kronikářky a knihovnice obce Mokré, Královéhradecký kraj, paní Dagmar Honsnejmanové přidávám výňatek z kroniky – zde je velmi podrobně popsaný celý proces zadělávání chleba a uchovávání kvásků v dobách dávno minulých.

Autor textu, starý kronikář pan Baše již nežije, ale čtení to je krásné, laskavé, plné nostalgie a vzpomínek nejen na maminku.

Chleba byl vždy gró domácí stravy, ale i spojníkem celé rodiny a vesnice.

Poznámka: zde se v textu uvádí jako vejražka (výražková mouka) mouka ječná. Ve slovnících se jedná vždy o mouku žitnou „bílou“. Pátrala jsem a vypátrala, že se s vejražkou míchala i mouka ječná nebo ovesná, žitnou nahrazovala. Je možné, že po dlouhé době splynulo vše v paměti kronikáře…

Text jsem neupravila pro autentičnost.

Jak se u nás pekl chleba

Jedním z pravidelných úkolů naší maminky bylo pečení chleba. To se konalo obyčejně 1x za 14 dnů nebo 1x za týden. Početná naše rodina spotřebovala mnoho chleba. V létě, když byli na poli sjednaní dělníci, rozkrájel se bochník pětikilový za den.

Chleba se vyráběl z žitné nebo vejražkové mouky, vejražek to byla přední ječná mouka, přidávala se část i černé mouky pšeničné. V díži t j. sudu, který byl dole širší a nahoře užší, vysoký asi 60 cm, ze silných dýh a pořádných obručí, se kvasilo těsto na chleba.

Nejprve maminka polila vlahou vodou zaschlý kvásek na stěnách díže, aby tento nabobtnal, omládl a kvasinky se vzbudily. Večer téhož dne zadělával se kvas v díži a to z 1 a půl konve vlahé vody, do té se vmísilo trochu žitné mouky tak, aby kvas byl řídký. Míchal se tzv. kopistem, to byla silná hůl, dole rozšířená na míchání, vysoká tak, aby opřena šikmo z díže dosahovala člověku do poloviny těla. Tímto kopistem se kvas rozmíchal tak dokonale, aby nebylo z mouky hrudek v těstíčku, pak se díže přikryla víkem, ovšem dříve se kvásek patřičně osolil, přidalo se trochu kmínu a anýzu, pak se díže uteplila dekami a peřinou, aby kvasinkám bylo teplo a mohly do rána dostatečně vzkynout.

Ráno pak bylo kvasu v díži 3x tolik než večer, jak kvasinky mohutněly a kvásek nadzvedly. Takto vzkynutý kvásek se zahušťoval moukou a mísil se pomocí kopistu tak dlouho, až bylo těsto řádně propracováno. Poslední fáze propracování už šla těžko, takže bylo nutno jednomu člověku pomáhat táhnout kopist těstem tím, že jeden člověk kopist strkal a druhý coufaje táhl jej z druhé strany kolem dokola, opírajíce se kopistem o vrchní stranu díže. Mouky se spotřebovalo na jedno pečení asi 25 kg a bylo z ní uděláno 12 bochníků, které po vypečení vážily každý 5 kg.

Od rána asi do 10 ti hodin těsto znovu dobře uteplené v díži kynulo. Asi o půl jedenácté začala maminka těsto, kterého byla již plná díže, vybírat na válek, tam z něho vyvalovat bochníky dalším přidáním mouky a tyto pak sázet na moukou dobře vysypané lýkové ošatky. Na ošatkách chleba dále čekal, až se znovu těsto zvedne a naplní celou ošatku, pak teprve maminka jej z ošatek vyklápěla spodní stranou na dřevěnou lopatu, povrch bochánku pohladila mokrou rukou, aby se vrchní kůrka leskla a sázela do vytopené pece.

Pec na chleba byla tehdy v každém větším stavení. Její postavení a seřízení byla odborná práce, kterou tehdy dělali řemeslníci tzv. pecaři. Protože postavit dobrou pec, to bylo umění. My jsme měli takovou krásnou velikou pec ze šamotových cihel v kuchyni hned vlevo vedle dveří a byla vedena do místnosti zvané kamenice. V některých chalupách měli pec postavenou v kuchyni tak, že se na ní nahoře dalo ležet a ohřívat se pěkně na rozpálených cihlách, což se zvláště dětem líbilo v zimě.

Taková pec musela být udělána ze šamotových cihel, vydlážděna hladkými čtvercovými dlaždicemi rovněž ze šamotu, musela býti pěkně vyklenutá, nad stropem pece běžely ve zdivu 3 trubkové kanály, jimiž běžel plamen z pece odzadu kupředu a vpředu byl teprve odchodný komín pro kouř. Tyto otvory, po vytopení pece do běla, se ucpávaly záklopkami tzv. úcloněmi, aby žár z pece tak rychle neutíkal.

Do pece se narovnalo k zadnímu konci záhran dlouhých metrových polen z borového nebo smrkového dřeva, ty se zapálily a když hořely, byla pec vytopená tak, že šamotové cihly byly žárem bílé. Pak se popel pomocí dlouhých košťat tzv. pometel vyhrnul ke kraji pece, přímo ke komínovému otvoru a do čisté vymetené pece se sázely bochníky těsta na dlouhé dřevěné lopatě, když se byly povlažily vodou, aby kůrka červená se leskla. Chleba ze špatně vymetené pece, kde se do spodní kůrky zapekly uhlíky dřeva, nebyl příjemný a krustil na zubech.

Pečení chleba v peci trvalo 1 a půl až 2 hodiny, občas se u kraje pece trochu přiložilo drobného dřeva, aby žár byl dostatečný, loučí se svítilo do pece, aby bylo vidět, jak chleba červená. Pak se pec zavřela, úcloně také, to podle vytopenosti pece a chleba se nechal řádně vysedět, ovšem ne připálit, protože vrchní kůrka černá by nechutnala tak, jako krásně červená, obsahující v sobě sladkost z dextrinu.

Správně upečený chleba musel být dírkovaný, to znamenalo dostatečně vykynutý, musel být vláčný, a ne příliš namísený, což se říkalo nadercaný, jak jsme to viděli někdy, když jsme si vypůjčovali chleba ze sousedství. Obyčejně nikdo neměl tak dobrý chleba jako naše maminka, a proto lidé někdy rádi si chodívali k nám bochník vypůjčit, aby pak odvedli svůj. Maminka vyhověla, ale my jsme, i když vrácený chleba byl měkký, jsme to rádi neviděli, protože náš byl lepší. Takový skrojek z bochníka s krásnou kůrkou, ten voněl a každý se tlačil ke stolu, aby dostal namazaný skrojek ke svačině.

Maminka si někdy dělávala malý bochánek ve tvaru dítěte, někdy upekla malý bochánek plněný krájenými jablky, obyčejně u kraje pece upekla pár placek, tzv. podplamenic z chlebového těsta, které byly brzo upečeny, posoleny a pomazány máslem byly pochoutkou, po které každý rád sáhl.

Z deníků Stanislava Baše, kronikáře obce Mokré

Chléb…

Tento nádherný text pro mě napsal můj přítel Zdeněk A. Eminger.
Byl určený jinam, ale nakonec k mé lítosti použit nebyl a mě by velmi mrzelo, aby text zapadnul. Je to i moje vyznání k této jedné z nejpotřebnějších lidských činností pro zachování života na této planetě.
Pokračovat ve čtení „Chléb…“