Z tohoto jednoduchého těsta můžete vytvarovat nejen šneky – je určené k plnění a nejlépe k nočnímu kynutí. V lednici vydrží až dva dny.
Pokračovat ve čtení „Skořicové šneky alias kanelbullar“Männele – mikulášské pečivo II
Letos jsem zvolila mikulášské pečivo vykrajované a kynuté.
Pokračovat ve čtení „Männele – mikulášské pečivo II“Babka
Babka je židovské pečivo, ale peče se po celém světě pod různými názvy. Těsta jsou buď velmi jednoduchá nebo naopak bohatá o máslo a vejce. Protože to je plněný moučník, a v tomto případě tučnou a velmi sladkou náplní – ořechovou či čokoládovou, na tuku a vejcích jsem tentokrát v těstě trochu šetřila.
Pokračovat ve čtení „Babka“Švestkový koláč, kynutý až na plechu
Receptů na letní či podzimní koláče je jako zrnek v máku. Kynutých i nekynutých. A tahle je trochu jinak – kyne až na plechu…
Pokračovat ve čtení „Švestkový koláč, kynutý až na plechu“České buchty II – sváteční
Jsou jemnější variantou Českých buchet I zde. Byly roky pohromadě a recepty jsem nyní rozdělila, je to takto více přehlednější.
Obsahují více žloutků i tuku, směs másla a sádla. Kdo má pocit, že mu sádlo až tak nevoní, přidá jen máslo. Jinak sádlo je výborný tuk ku prospěchu vláčnosti těsta. Ráda přidávám jen samotné. Vyzkoušejte někdy.
Pokračovat ve čtení „České buchty II – sváteční“Koláčový moučník
Tento poměrně jednoduchý koláč mám uložený pod názvem Koláčový moučník. Asi proto, že jako náplň je použitý tvaroh a povidla. Je to jistá nekynutá obdoba velkých koláčů na plech.
Pokračovat ve čtení „Koláčový moučník“Litý koláč II
Litý koláč dvojka.
Ještě jednodušeji než poprvé, viz Litý ovocný koláč chlejst zde – více už to ani není možné. Náš oblíbený nejen letní, ale celoroční koláč. A pokud máte rádi kynuté bublaniny, zkuste. Zcela určitě se tato povede.
Pokračovat ve čtení „Litý koláč II“Varhule – alias blbouny, čili kynuté knedlíky
U nás doma název varhule, alias kynuté plněné knedlíky všech velikostí. Z téhož neplněného těsta se dělaly i knedle jako příloha.
Pokračovat ve čtení „Varhule – alias blbouny, čili kynuté knedlíky“Vatruški
Pochází z Ruska (Ukrajiny), zdroje se rozcházejí. Bylo to venkovské rolnické pečivo.
Vatruški jsou ve skutečnosti střední nebo větší kynuté koláče, plněné vždy jen svrchu poměrně velkým množstvím tvarohu nebo čerstvého sýra. Na tvaroh lze přidat rozinky, drobenku. Nebo i drobné čerstvé ovoce.
Adventní věnec
Adventní věnce si pořizujeme na naše stoly různých provedení. Nebo i vyrábíme. Advent začíná kolem svátku svatého Ondřeje 30.11.
Pokračovat ve čtení „Adventní věnec“