Tmavé špičky

Moc ráda přidávám do některých druhů pečiva práškový neaktivní slad nebo melasu. Tmavší druhy (rozuměj v receptuře převážné použití pšeničné mouky typu T1000 a více) získají nejen krásnou barvu, ale další velmi zajímavou chuť. Tato zmíněná mouka má i hrubší strukturu, váže tedy i více vody a je taženější.

Odvarem z melty můžete rovněž ochutit pečivo. Kupuji meltu už naporcovanou v sáčcích. Zaleji horkou vodou (té dám méně než v návodu) a cca za 5-10 minut je hotová. Do těsta musí přijít vychladlá. Komu už se zdá „všeho moc“, ať melu vynechá a použije jen vodu. Komu vadí chuť aromatické melasy, použije naopak pouze meltu.

Můžete přidat do samotného těsta i drobnější semínka, třeba lněné nebo tmavé sezamové. Moc dobré chutné pečivo.

Recepis

Suroviny

  • 300-310 g odvaru z melty / lze použít jen vodu
  • 10 g čerstvého droždí nebo 3-4 g sušeného
  • 30 g sádla
  • 350 g pšeničné chlebové mouky T 1000 nebo T1050
  • 150 g hladké mouky T650
  • 1 lžička sypkého tmavého neaktivního sladu nebo melasy – lze vynechat, večky pak budou světlejší, chuť ne až tak aromatická
  • 8 g soli
  • 1 lžička cukru – vynechejte, pokud chcete použít melasu
  • semínka na posyp

Finální postup

Nejprve si připravte hrnkový kvásek – v polovině melty rozdrobte droždí, přidejte lžičku cukru nebo melasy) a 2-3 vrchovaté lžíce mouky. Nechte cca 15-30 minut vykynout.

Do mísy robota nalejte vykynutý kvásek, necelý zbytek melty a přisypte popřípadě slad, i prosáté mouky se solí. Hněťte přibližně 10 minut a pak přidejte rozměklé sádlo. Pokračujte v hnětení dalších 10-15 minut, dokud nevznikne hladké těsto. Dolaďujte popřípadě i jeho hustotu zbytkem melty.

Nechte přikryté vykynout alespoň do dvojnásobného objemu, cca 1 hodinu – vždy záleží na teplotě okolí.

Vyklopte vykynuté těsto na pomoučený vál, propracujte a rozdělte po 60 nebo 80 g. Tady bych se klonila spíše k té větší váze – pak budete mít 10 kusů veček.

Nechte asi 10minut těsto uvolnit, aby se tvarováním těsto nepotrhalo. Utvořte bulky …

… a poté rozválejte malým jednoručním válečkem…

… do obdélníku a od delší strany smotejte do válečku, podobně jako na rohlíky, které ale nechte rovné. Nebo vytvarujte špičaté večky (alias bagetky). Můžete je uprostřed naříznout po celé délce. Potřete vodou a dozdobte semínky.

Nechte ještě 20-30 minut nakynout do viditelného zvětšení a upečte na 200 až 210 °C v elektrické troubě 15-20 minut. Troubu můžete zapařit. Upečené špičky nechte vystydnout.

Krásná nadýchaná střída.

Vaše Lida ❤

6 odpovědí na “Tmavé špičky”

  1. Bagetky jsou vynikající. Manžel jako hlavní ochutnavač nadšený, jedla i mladší dcera která je hodně mlsná a vybírává, takže u nás recept zabodoval. Udělala jsem spíše rohlíky, příště změním tvar na trošku buclatější. Těsto velmi hladké, krásně se s ním pracuje. Určitě budu péci zas. Šlo to vcelku rychle a snadno. Moc děkuji.

Napsat komentář