Paštika z pomalého hrnce či trouby

Paštika namazaná na domácí chleba je jako nebe v hubě…

Dávno nekupuji – nemohu dočíst ty „ingredience“ na etiketě, aniž by mě nejímala hrůza – jak je možné, že paštika v hliníkové mističce vydrží v regále obchodu klidně rok?

Tato je velmi snadná a bezpracná – pokud máte bezva věcičku, kterou je pomalý hrnec.

Nemáte? Nebojte – ten se dá nahradit pečením v troubě na 120°C

Recepis

Suroviny

 • 1 kg vepřového bůčku bez kosti – kosti vůbec nevadí, naopak, ale pak navyšte o váhu kostí váhu masa – přibližně
 • 1 kg kuřecích jater
 • 20 dkg uzeného špeku
 • 2 větší cibule syrové nebo osmažené
 • 3 stroužky česneku
 • štamprdle whisky či koňaku
 • koření dle vaší chuti – já vždy dám tymián, na špičku nože mletého nového koření , 1 hřebíček, pepř
 • sůl
 • popřípadě: máslo, mandle, brusinky…

Hrnec o obsahu 5,6 – 6 l.

Finální postup

Špek nakrájejte na menší kousky a vložte na dno pomalého hrnce. Játra očistěte – důkladně, všechny blanky odstraňte. Na vepřovém mase kůži nechávám, neodkrajuji – zdá se mi to zbytečné. Navíc utuží želatina paštiku

Cibuli pokrájejte na měsíčky, posypte jí maso. Ještě lepší chuti dosáhnete, když ji zvlášť osmažíte. Přidejte i stroužky česneku – na plátky nebo celé, je to celkem jedno. A koření. Tady zvažte jaké – jestli nemáte zkušenosti, méně je někdy více na neznámé experimenty.

Ani si vám netroufnu napsat přesně jaké, protože se používají různé druhy –  dle místních zvyklostí. Rozhodně nikdy nevynechám tymián. A alespoň jeden hřebíček a pepř.

Zapnu na stupeň 1 (low). Pomalte celkem 10 -12 hodin. Nepodlévejte.

První 4 hodiny vůbec neodkrývejte. Nemíchejte, nic – klidně jděte na nákup… Po uplynutí této doby promíchejte obsah a nalejte alkohol. Kdybyste neměli ani jeden z uvedených druhů, je vhodný i rum.

Po dalších 4 hodinách pošťouchám štucháčkem na brambory. Jestli jste použili bůček s kostí, pak ty je potřeba nejprve vyjmout. Jde to jako po másle.

Pomalte dále – asi ještě 2 až 4 hodiny. Masíčko je dávno měkounké, rozpadá se, ale ta délka je ku prospěchu věci.

Po této době vypněte, nechte přiměřeně vychladnout a pak rozmixujte. Dle chuti dosolte, přidám eventuálně pepř. Je možné přidat i změklou ½ až 1 kostku másla – byl-li bůček hodně libový. Moc dobře to jde ručním šlehačem.

Další vhodnou ingrediencí jsou loupané celé mandle či brusinky. Ty doporučuji jen na rychlou spotřebu bez sterilizace.

Naplňte menší skleničky (cca 15-200ml) do ¾ jejich velikosti a sterilizujte na 100°C po dobu 1 hodiny.
Druhý den opakujte znovu totéž. Lze uchovat i v lednici bez sterilizace pro rychlou spotřebu.

Ze 2 kg masa je asi osm 250 ml skleniček.

Každý není vlastníkem pomalého hrnce. Stejně můžete postupovat v troubě – péci na 120°C v nádobě s víkem. Litinový hrnec je naprosto ideální. Nebo těžký železný – ty s modrým vnitřkem.

Ať se dílo podaří!
Vaše Lida ❤

12 odpovědí na “Paštika z pomalého hrnce či trouby”

 1. Tak jsem zase poslintala klávesnici, zítra to taky zkusím, jen co z pomaláku vytáhnu hovězí vývar. Jinak dnes jsem pekla cuketového dobráka, chlebík je výborný, ale moc mi nevyběhnul. Asi budu muset omladit kvásek. Byla jsem zvyklá na balony, co ťukají v remosce do skla a poslední dobou nic moc.

 2. Lidunko, protože věřím Vašim receptům, zkusila jsem i svou první domácí paštiku. Dělala jsem ji v troubě a je famózní! Mockrát díky za nápady a hlavně návody s vysvětlením, proč co jak je, protože tím se skvěle učím, hlavně o chlebu 🙂 teď dělám různé obměny „raz-dva-trojky“ a funguje to báječně… díky!

 3. Zdravím, Ludmilka, chcem sa spýtať na význam vety: „druhý den opakuji znova totéž.“ Ktorý postup treba opakovať? Len tú sterilizáciu? Teda treba sterilizovať dva dni po sebe?

Napsat komentář