Středomořský chléb se semolinou

Dávno tomu již, co jsem naposledy stála na břehu moře, a tak jsem alespoň vymyslela něco, co mi ho připomíná – tento moc dobrý chléb. Nazvala jsem ho středomořský; podle použitých surovin.

V jeho zlatě oranžové barvě je plno slunce a voní bylinkami po celém domě – tymiánem, rozmarýnem, bazalkou, oreganem. S balkánským či jiným přírodním sýrem a sklenkou vína mám pocit, že tam jsem.

Ke grilovanému masu nesporná jednička.

Upečte si ho.

Je jemný, jako když vás omývá moře. Rozhodně se k němu budu vracet, nejen v létě. Už u samotné přípravy chleba dá práci ovládnout přílišné ujídání těsta – ta skvělá chuť tam je od samého počátku.

Středomořský chléb s vůní dálek

Suroviny

Na rozkvas

  • 1 lžíce pšeničného kvásku
  • 130 g vody
  • 130 g pšeničné mouky

Vše smíchejte ve vhodné nádobě (sklenici), poté přikryjte víčkem. Asi za 8 hodin bude rozkvas hotový. Použijte 240 g do těsta a zbytek uložte na příští pečení.

Dále si připravte

  • 220 g kefíru – začněte na 200 g
  • 320 g mouky – 220 g obyčejné hladké 00 a 100 g semolinové hrubší mouky
  • 2 lžíce domácího česnekového kečupu nebo rajského protlaku
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 8 g soli
  • 1 lžička kmínu
  • 2 lžíce nakrájených bylinek – rozmarýn, tymián, bazalka, oregano…

Finální postup

Pšeničný kvásek (je jedno, zdali z obyčejné pšenice či špaldy), kefír, olej a kečup prošlehejte v míse robota ručně metličkou. Pak přidejte rukou promíchané mouky a bylinky.

Nechejte pár otáčkami hákem jen spojit – aby nebyla vidět suchá místa a 30 minut těsto nechte odpočinout; probíhá tzv. autolýza .
Správně řečeno fermentolýza, protože jste přidali k mouce a tekutině i kvásek.
Pak přidejte sůl a kmín. A protože se jedná o mouky pšeničné (zde delší hnětení je žádoucí pro vývin lepku), nechejte hnětat robot asi 8 minut

Přendejte do nádoby vytřené olejem, přikryjte víkem.

Nechte kynout 2 hodiny a překládejte vždy  po 40 minutách. Poprvé přeložte ihned po vložení do nádoby, čili 3x .

S těstem se dobře pracuje, je však hydratovanější, nikoliv tekuté – kdo nemá zkušenosti, dá méně kefíru.

U kefíru bych se ještě zastavila. Je v něm tuk a ten velmi pšeničným chlebům „sluší“. To znamená, že je dělá déle vláčnějšími, nejsou druhý den vůbec suché.Vláčnost umocňuje i přidaný olej.

U chlebů s tukem neočekávejte oka na prostrčení prstu, ale vláčnou jemnou mechovou střídu. A o tu jde skoro vždy především.

Po 2 hodinách vyklopte na pomoučený vál, stočte požadovaný tvar do ošatky (velikost 750 g). Ošatku vysypejte rýžovou moukou; i bochník jí „pohlaďte“. Vršek těsta v ošatce posypejte cedníčkem moukou hladkou.

Na hydratovaná těsta je vhodná do ošatky na vysypání i pohanková mouka.

Dejte kynout do lednice v plastovém boxu na 2 hodiny a pak rovnou z lednice pečte v malé studené remosce 45 minut. Pečeni v remosce zde .

Těsta ve velkých vedrech kynou rychleji i v lednici, je s tím třeba počítat. Ne že by nutně chladila méně, ale samotné těsto má mnohem vyšší teplotu ze svého okolí (pokud kyne třeba na lince).

Rovněž kvasinky pracují na plné obrátky (i ty ji dále zvyšují) a proto i v lednici činnost „nadupaných“ kvasinek tak rychle neustává – těsto kyne poměrně rychle dál. I při mých necelých +4°C.

Chleba můžete upéci rovněž v troubě .

Chuťově mi připomíná pizzu a po částečném vychladnutí byla zkonzumovaná půlka s máslem IHNED.

Přeji dobrou chuť.

3 odpovědi na “Středomořský chléb se semolinou”

Napsat komentář