Koláče všeho druhu s přidaným zakysaným mléčným výrobkem (kefírem, jogurtem či podmáslím) jsou za mě jedny z nejlepších.
Proč?
Jednak jsou velmi vláčné a nepotřebujete žádná vejce, protože v kefíru jsou živiny podobné těm z vajec. Hlavně bílkoviny.
Tento koláč lze upéci i bez perníkového koření, pouze se skořicí, ne každý má směs perníkového koření rád. V tomto případě vynecháte prášek do perníku a přidáte obyčejný kypřící a 2 lžičky skořice. Povrch se dá polít čokoládou, citronovou polevou nebo jen pocukrovat.
Poznámka k moukám.
Velmi ráda tento perník peču z mouky špaldové. Možná je to jen můj pocit, ale směs hladké špaldy s celozrnnou mi přijde v konečném výsledku ještě o chlup vláčnější a chutnější než pšeničná hladká s polohrubou moukou.
Recepis
- 270 g hladké mouky (může být i špaldová)
- 140 g polohrubé mouky (místo ní špaldová celozrnná)
- 50 g kokosu
- 1 vrchovatá lžíce kakaa
- 230 g cukru
- 1 prášek do perníku / nebo 1 kypřící prášek + 2 lžičky skořice
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 2 vrchovaté lžíce džemu – jakýkoliv, mohou být i povidla
- 170 ml oleje
- 500 ml kefíru
- můžete přidat i hrst nasekaných ořechů a 2 lžíce rumu
Finální postup
Zapněte troubu na 175°C horkovzduch. Vymažte pekáček o rozměru cca 38×30 cm olejem a vysypejte moukou polohrubou. Kdo chce perník vysoký, zvolí rozměry 30×30 cm.
Do jedné mísy navažte všechny suché ingredience: mouky, kokos, cukr, sodu, perníkový prášek a kakao. Ve vyšší nádobě prošlehejte mokré přísady: kefír, olej a džem.
Vyšlehané ingredience nalejte do mísy s těmi suchými a promíchejte – můžete metličkami, kterými jste šlehali.
Nyní vylejte obsah mísy do připraveného pekáčku a pečte v rozehřáté troubě na 175°C cca 30-35 minut. Špejlí zkuste, zda se těsto nelepí. Pokud ne, pekáč vyndejte z trouby a nechte vystydnout. V opačném případě ještě 5-10 minut dopékejte. Délka pečení bude vždy záležet na tom jakou velikost pekáčku jste zvolili, tedy jak je těsto vysoké.
Vychladlý perník pocukrujte nebo polejte vaší oblíbenou polevou a nakrájejte.
Vaše Lida ❤️